Top Seriale 2023 #TOPSERIALE

najlepszy serial

2022 roku

Najlepszy serial 2022 roku

02.03.2023

Komedia, dramat, sensacja czy serial na podstawie prawdziwych wydarzeń? Wśród serialowych produkcji 2022 roku każdy znajdzie coś dla siebie.

Coraz częściej seriale robione są z tak samo dużym rozmachem jak pełnometrażowe filmy, a gwiazdami serii zostają największe gwiazdy kina. Fani odliczają do premiery kolejnego sezonu swojej ulubionej produkcji, który nie rzadko jest tak samo dobry, a nawet lepszy od pierwszego.

Poznajcie wszystkie nominowane produkcje i oddajcie głos na faworyta w kategorii Najlepszy serial 2022.

Kandydatury w kategorii

SEVERANCE

Rzadko spotyka się seriale, które są tak dobrze rozplanowane gatunkowo. „Rozdzielnie” to jednocześnie retro science fiction, psychologiczny thriller, a nawet korporacyjny horror. Zwłaszcza ten ostatni element może zajść za skórę widzom, bo tytułowy zabieg z odseparowaniem życia osobistego i pracy z odcinka na odcinek staje się coraz bardziej niepokojący i upiorny. Serial Apple mądrze przy tym nie odsłania wszystkich kart, stąd niecierpliwie czekamy na drugi sezon.

THE BEAR

„The Bear” to prawdziwa fabularna piekielna kuchnia, po której długo się nie można otrząsnąć. Szalone i chaotyczne losy kucharzy z pewnej restauracji z Chicago jednocześnie przygniatają emocjonalnie jak najmocniejszy dramat i bawią niczym najlepsza czarna komedia. Tak nakręcony i napisany serial po prostu musiał się stać sensacją. A Jeremy Allen White jako odtwórca głównej roli w pełni zasłużył na swojego Złotego Globa.

BARRY

Czarna komedia i serial kryminalny w jednym. Emerytowany żołnierz z PTSD przerzuca się na bycie płatnym mordercą. Gdy porzuca to zajęcie, bo pragnie zostać aktorem, budzą się demony przeszłości. Okazuje się, że ludzie, którzy poprzysięgli mu zemstę, zrobią wszystko, by zapłacił za grzechy przeszłości. Ta obsypana nagrodami produkcja zaskakuje zwrotami akcji i zmianami nastroju, pełna genialnych postaci drugoplanowych i scen, które zapadają w pamięć na długo.

BIAŁY LOTOS

Bogaci, piękni ludzi w malowniczym kurorcie dostępnym tylko dla takich, jak oni. Słońce, jachty, ekskluzywny hotel i… morderstwo. Kto jest ofiarą? Kto zabił? Drugi sezon hitu HBO „Biały lotos” nie zwalnia tempa. Każdy z bohaterów przysparza sobie wrogów na bajecznych wakacjach, więc każdy jest podejrzany. Na światło dzienne wychodzą skrywane przez hotelowych gości tajemnice. Atmosfera się zagęszcza, by wybuchnąć w najmniej oczekiwanym momencie

EUFORIA

Drugi sezon serialu „Euphoria” powinien być puszczany w szkołach, by przestrzec przed uzależnieniami. Zendaya w kolejnej odsłonie produkcji HBO wchodzi na wyżyny aktorskie, by pokazać, jak jej bohaterka stacza się na dno. Miłość przeplata się tu z poczuciem straty, kolejnymi epizodami narkotycznymi, a widz czuje się jak na kolejce górskiej bez pasów.

ZADZWOŃ DO SAULA

Spin-off jednego z najlepiej ocenianych seriali wszech czasów, czyli “Breaking Bad”, ukazuje burzliwe losy Jimmy’ego McGilla vel Saula Goodmana. “Better Call Saul” to po części prawniczy dramat, po części kryminał, który wymyka się prostej kategoryzacji dzięki fantastycznemu scenariuszowi i znakomitym kreacjom takich gwiazd jak Bob Odenkirk czy Deborah Seehorn. Serial, który zaczyna się jako prequel “Breaking Bad”, koncentruje się na własnej, niemniej ciekawej opowieści, w której nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji, czarnego humoru i gorzkich refleksji.

THE BOYS

Jeszcze więcej jatki, jeszcze więcej nieoprawnego humoru i scena, która wywróciła telewizyjny stolik. Trzeci sezon "Chłopaków" to dalsze losy doświadczonych przez życie kumpli, którzy wypowiedzieli wojnę superbohaterom. Powracają nasi dobrzy znajomi, m.in. Rzeźnik, Hughie, Serge czy Ojczyznosław, ale na scenę wkracza też nowy gracz: śmiertelnie niebezpieczny Soldier Boy.

WIELKA WODA

Wrocław, 1997, powódź tysiąclecia, która wstrząsnęła całą Polską. Twórcy serialu „Wielka woda” właśnie w tych dramatycznych realiach umiejscowili akcję produkcji. Jaśmina Tremer (w tej roli świetna Agnieszka Żulewska) próbuje zapobiec katastrofie, ale spotyka opór ze strony władz lokalnych, które bagatelizują problem. Gonitwa z czasem i żywiołem, a w tle ludzkie, codzienne dramaty. Niesamowite zdjęcia, wartka akcja i wyraziste postaci to największe atuty polskiego hitu Netflixa.

RÓD SMOKA

Na to czekały miliony fanów „Gry o tron”, gdy na planie ich ulubionego serialu padł ostatni klaps. Spin-off o rodzie Targaryenów szybko stał się hitem. Nic dziwnego! „Ród smoka” dał nam więcej smoków, pałacowych intryg i nowych, wyrazistych postaci niż oryginał. Nieoczekiwane sojusze między bohaterami i spektakularne efekty specjalne były obiektem dyskusji widzów w każdym tygodniu po premierze kolejnego odcinka hitu HBO.

MINUTA CISZY

Rozmowa o śmierci, szczególnie w dyskursie publicznym, często oscyluje niebezpiecznie wokół banału. Balansuje na cienkiej granicy pomiędzy groteską a komedią. Naprzeciw, z niezgodą na zastaną sytuację wyszli Jacek Lusiński i Szymon Agustyniak z serialem, jakiego, przynajmniej w polskiej telewizji, jeszcze nie było. “Minutą ciszy”, serialem o branży pogrzebowej. Frapującym, wciągającym i głęboko ludzkim. Ze świetnymi kreacjami aktorskimi Roberta Więckiewicza, Piotra Roguckiego, Aleksandry Koniecznej i Karoliny Bruchnickiej. Tu rozpacz i desperacja mieszają się z czarnym humorem, ale nade wszystko otoczone czułością. Jeszcze nikt tak nie opowiadał o odchodzeniu i pożegnaniu. Myśl przewodnia “Minuty ciszy” zostaje w pamięci na długo.