Top Seriale 2023 #TOPSERIALE

najlepszy

polski serial

Najlepszy polski serial

02.03.2023

Dobre, bo polskie - chciałoby się powiedzieć, patrząc na najnowsze, rodzime produkcje. Polskie seriale już dawno wyszły ze strefy kompleksów. Mają rozmach, fantazję i świetną realizację.

Twórcy odważnie sięgają po prawdziwe historie czy sprawdzone, zagraniczne formaty, które potrafią przekuć na polskie realia. Nie brakuje w nich inteligentnego humoru czy wartkiej akcji. Polskie seriale to jedne z tych najchętniej oglądanych.

 Poznajcie wszystkie nominowane produkcje i oddajcie głos na faworyta w kategorii Najlepszy polski serial.

Kandydatury w kategorii

ODWILŻ

Mroczny Szczecin i wstrząsająca zbrodnia, za którą kryje się mnóstwo zagadek. „Odwilż” to polski serial HBO, który zdobył uznanie widzów i krytyków niebanalną historią. Policjantka Katarzyna Zawieja musi odkryć, co stało się z młodą, ciężarną kobietą. Padła ofiarą satanistycznego rytuału? Może mordercą jest ktoś z bliskich? Mróz, mrok, zbrodnie i tajemnicza przeszłość bohaterów sprawiają, że o „Odwilży” nie można łatwo zapomnieć

WIELKA WODA

Wrocław, 1997, powódź tysiąclecia, która wstrząsnęła całą Polską. Twórcy serialu „Wielka woda” właśnie w tych dramatycznych realiach umiejscowili akcję produkcji. Jaśmina Tremer (w tej roli świetna Agnieszka Żulewska) próbuje zapobiec katastrofie, ale spotyka opór ze strony władz lokalnych, które bagatelizują problem. Gonitwa z czasem i żywiołem, a w tle ludzkie, codzienne dramaty. Niesamowite zdjęcia, wartka akcja i wyraziste postaci to największe atuty polskiego hitu Netflixa.

MINUTA CISZY

Rozmowa o śmierci, szczególnie w dyskursie publicznym, często oscyluje niebezpiecznie wokół banału. Balansuje na cienkiej granicy pomiędzy groteską a komedią. Naprzeciw, z niezgodą na zastaną sytuację wyszli Jacek Lusiński i Szymon Agustyniak z serialem, jakiego, przynajmniej w polskiej telewizji, jeszcze nie było. “Minutą ciszy”, serialem o branży pogrzebowej. Frapującym, wciągającym i głęboko ludzkim. Ze świetnymi kreacjami aktorskimi Roberta Więckiewicza, Piotra Roguckiego, Aleksandry Koniecznej i Karoliny Bruchnickiej. Tu rozpacz i desperacja mieszają się z czarnym humorem, ale nade wszystko otoczone czułością. Jeszcze nikt tak nie opowiadał o odchodzeniu i pożegnaniu. Myśl przewodnia “Minuty ciszy” zostaje w pamięci na długo.

KRUK

Finał dzieła Macieja Pieprzycy i Jakuba Korolczuka. Finał, w którym przyszło licho. Pora zanurzyć się w mroki Podlasia po raz ostatni. “Kruk” trzecim sezonem dobitnie zamyka historię samotnego jeźdźca, Adama Kruka. Samotnego w walce o sprawiedliwość i samotnego w walce z własnymi demonami. W tej roli niezmiennie znakomity Michał Żurawski. W kryminale z westernowym sznytem ponownie rawurowo partnerują mu Magdalena Koleśnik i Tomasz Włosok. Tymczasem intryga zapoczątkowana w pierwszym sezonie, utkana niczym pajęcza sieć zmierza do nieuchronnego, dramatycznego finału. A mrok, który spowija Podlasie i bohaterów wciąga, oblepia niczym smoła, ale pozostawia widza z "nadszarpniętym nerwem". Niedosyt? Trzeba go przełknąć. Bo innego końca świata tu nie będzie.

THE OFFICE PL

Projekt, który wielu skazywało na porażkę jeszcze przed zapadnięciem pierwszego klapsa na planie bardzo szybko okazał się jednym z najzabawniejszych polskich seriali ostatnich lat. Polska wersja legendarnego “The Office” znakomicie przeniosła na nasz rodzimy grunt gęsty od żenady klimat pracy w korporacyjnym biurze, dodając od siebie bezmiar polskiej zaściankowości i problemów, które tylko my - Polacy - jesteśmy w stanie wywołać i zrozumieć. Polskie “The Office” stoi na barkach kilku postaci, z których najbardziej zapada w pamięć portretowany przez Adama Woronowicza Darek Wasiak - zakompleksiony, często radykalny, zazwyczaj bogobojny i najczęściej złośliwy pracownik firmy Kropliczanka, jedną nogą stojący w PRL-u, a drugą w kościele. U boku Dareczka błyszczą również inne postaci, z których większość ma swoich odpowiedników w angielskiej czy amerykańskiej wersji. Z drugiej strony czyż nie w każdym korpo spotkać można takich asów jak Michał (Piotr Polak), Sebatian (Jan Sobolewski), Levan (Marcin Pempuś) czy Łuki (Adam Bobik).