Top Seriale 2024 #TOPSERIALE
Kim Cattrall - gwiazda "Seksu w wielkim mieście"

Strzał w dziesiątkę Netfliksa. Jeden z największych hitów wszech czasów

04.04.2024

Do takich sytuacji nie dochodzi zbyt często. Słynny serial HBO "Seks w wielkim mieście" (który od lat jest jedną z głównych atrakcji w HBO Max) na początku kwietnia pojawił się na konkurencyjnej platformie Netfliksa. Oczywiście stał się przebojem. Także w Polsce.

Według ostatnich danych, liczba subskrybentów HBO Max i Max na całym świecie sięga 80 mln osób. Netflix może się pochwalić znacznie większym zasięgiem, przekraczającym 250 mln użytkowników. Stąd zapewne decyzja o podpisaniu umowy licencyjnej, która umożliwia kilku serialowym produkcjom HBO ("Kompania braci", "Pacyfik", "Sześć stóp pod ziemią") zagościć na konkurencyjnej platformie.

Serial "Seks w wielkim mieście" premierowo pokazywany był w latach 1998-2004. Wątki bohaterek kontynuowane były w dwóch kinowych produkcjach z 2008 i 2010 roku. Od 2021 roku HBO rozpoczęło emisję spin-offu o nazwie "I tak po prostu", który obecnie ma zamówiony trzeci sezon.

Dodajmy, że w "I tak po prostu" do swoich kultowych ról powróciły Sarah Jessica Parker, Cynthia Nixon oraz Kristin Davis. Zabrakło jednak Kim Cattrall, która nie mogła pogodzić się z faktem, że relacje pomiędzy czterema przyjaciółkami zeszły na dalszy plan na rzecz opowieści o losach Carrie. Odmówiła więc zagrania w trzeciej części kinowej produkcji (przez co upadł cały projekt) oraz w serialowym spin-offie (ostatecznie dała się namówić na udział w jednym odcinku w trzecim sezonie).

Serial "Seks w wielkim mieście" dokonał prawdziwego przełomu w mówieniu o obyczajowości i seksie mieszkańców współczesnych metropolii. Osadzony w nowojorskich realiach przedstawiał miłosne i łóżkowe perypetie czterech nowoczesnych kobiet. "Grzeczne dziewczyny idą do nieba, a bohaterki ‘Seksu w wielkim mieście’ podążają własną drogą" – pisano o serialu.

"Seks w wielkim mieście" powstał ponad 20 lat temu, ale wciąż budzi duże zainteresowanie widzów. Na platformie Netfliksa, która zakupiła sześć sezonów serialu (bez spin-offa), w premierowym tygodniu w wielu krajach znalazł się w trójce najpopularniejszych tytułów. W Polsce klasyfikowany jest na 6. pozycji, a więc również bardzo wysoko.

W 52. odcinku podcastu "Clickbait" rozwiązujemy "Problem trzech ciał" Netfliksa, zachwycamy się "Szogunem" na Disney+ i wspominamy najlepsze seriale 2023 roku nagrodzone na gali Top Seriale 2024. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM.